Шановні діти!

Сьогодні багато хто з Вас стикається з проявами насильства, і іноді дехто з Вас мабуть не замислювався над тим, що саме Ви також стикаєтесь з проявами насильства, тому пропоную Вам пройти тест і дізнатися як проявляється насильство та як треба діяти в ситуації насильства за цим посиланням:  Насильство пчинається з дрібниць. Звернись по допомогу!

Мальописи (комікси) Новий старт, Герої світла

Зберігайте спокій!

Дотримання правил поведінки під час карантинних заходів та карантину, наш громадянський обов’язок! Дотримуйтесь правил поведінки під час пандемії, дотримуйтесь дистанції, носіть засоби індивідуального захисту (маски), антисептик! Намагайтесь якомога менше бувати в громадських місцях, залишайтесь вдома, навчайтесь, читайте книжки, спілкуйтесь з друзями та вчителями онлайн, дистанційно. Це дієва профілактика поширення вірусу. Спільними зусиллями кожного з нас, ми подолаємо загрозу! Дбайте про себе, своїх близьких та оточуючих, бережіть  здоров’я!

Національна дитяча
«гаряча лінія»
Для дітей і про дітей
0 800 500 225 або
116111
безкоштовно зі стаціонарних та мобільних телефонів у межах України

Гаряча телефонна лінія щодо булінгу – 116000;

Гаряча лінія з питань запобігання насильству – 116123 або 0800500335;

Уповноважений Верховної Ради з прав людини – 0800501720;

Уповноважений Президента України з прав дитини – 0442557675;

Центр надання безоплатної правової допомоги – 0800213103;

Національна поліція України – 102.

РЕКОМЕНДАЦІЇ

ДЛЯ ЗМЕНШЕННЯ ЙМОВІРНОСТІ ВИНИКНЕННЯ СТРЕСІВ

 

 • Ніхто не застрахований від нещасних випадків, різних втрат, складних ситуацій. Але треба не обмежуватися переживаннями, не концентруватися на них, не поступатися депресії, а діяти, шукати вихід, пробувати все нові та нові варіанти.

Щоб зменшити ймовірність виникнення стресів необхідно:

 • Правильно харчуватися: більше їсти натуральних продуктів: овочів, фруктів, змен­шити споживання солі. Обов’язково снідати та впродовж дня харчуватися рівномірно.
 • Бувати надворі, гуляти, сидіти в парку, бігати, зайнятись аеробікою.
 • З’їсти морозиво — там є компонент, який покращує настрій.
 • З’їсти банан: в ньому є сиротин — гор­мон щастя.
 • Постійні вправи на релаксацію знижу­ють напруження в стресових ситуаціях.
 • Необхідно слухати спокійну музику.
 • Робити те, що подобається. Хобі — те, що треба. Зцілення не в тому, що ви робите, а як ви до цього ставитесь.
 • Аби запобігти розчаруванню, невдачам, не треба братися за непосильні завдання.
 • Не зловживати кавою.
 • Носити одяг бажано синього та зелено­го кольорів — вони заспокоюють.
 • Зі стресом можна впоратися, треба лише мати бажання та трохи вільного часу лише для себе.
 • Постійно концентруватися на світ­лих сторонах життя та подіях — це збереже здоров’я і сприятиме успіху.
 • Справжнє фізичне та психічне здоров’я полягає не в тому, щоб відповідати чиїмсь нормам та стандартам, а в тому, щоб прийти до згоди із самим собою.

Поради для учнів щодо подплання стресового стану

Як подолати стресовий стан?

Що робити, якщо стресової ситуації уникнути не вдалося?

 

— Заспокойся. Повільно дорахуй до десяти, зроби глибокий вдих і не надовго затримай дихання. Потім далі дихай спокійно.

— Дай організму фізичн навантаження — пробіжись, декілька разів  при­сядь,  пройдись.

— Залиш неприємні хвилювання. Переключись на іншу справу, сходи в кіно, почитай книгу.

— Якщо втомився – відпочинь. Організм краще всього відпочиває і відновлюється у ві сні.

—  відверто поговори  про проблему з другом або батьками. Коли вибалакаєшся, тебі полегшає.

— Опиши свої проблеми на папері. відміть всі плюси і мінуси ситуації, що склалася. Чи так все погано? Обдумай ситуацію и запиши висновки.

— Подзвони по телефону довери — кваліфіковані психологи уважно тебе вислухають.

Якщо стресове навантаження регулярне, як наприклад в період екзаменів, або екстремалних непередбачуваних ситуаціях повязаних з нестабільною ситуацією в країні, незабувай повноцінно харчуватися, вживати побільше фруктів та овочів.  При регулярних стресових навантаженнях корисний контрастний душ: 1 хвилина тепла вода вода, 15 секунд — холодна, і так від 5 до 10 повторів.

Способи  звільнення від стресу

 Релаксація: Ваш організм сам по собі прагне встановити хитку рівновагу, яка була розхитана стресом. Однак, якщо Ви продовжуєте залишатися в стресовому стані впродовж тривалого часу, продовжуєте день за днем перебирати думки про те, що трапилось у своїй голові, ааше тіло починає зношуватися і його природна здатність до заспокоєння поступово знижується.

Щоб залишатися психічно і фізично здоровою людиною, важливо робити певні кроки щодо звільнення від стресу, і підтримувати стрес на тому рівні, який не приносить вам шкоди.

Для цього вам необхідно використовувати деякі техніки релаксації, як наприклад, глибоке дихання, м’язова релаксація, візуалізація і так далі. Ваші перші спроби застосовувати техніки релаксації, можливо, будуть «незграбними», проте з часом ви навчитеся розслаблятися, дозволяючи своєму організму усувати наслідки стресу. Тривала практика дозволить Вам залишатися спокійним і розслабленим навіть в стресовій ситуації.

Вправи. Вправи корисні не тільки для вашого фізичного здоров’я, а й для психічного. Вони здатні звільняти вас від розчарування, вони розслабляють ваші м’язи, звільняють ендорфіни, усувають гормони стресу і допомагають вам краще спати. Дуже важливо також, щоб вправи були регулярними. Ви можете робити звичайні фізичні вправи, які розтягують і тонізують м’язи, біг по парку, ходьбу, їзду на велосипеді або плавання. Усе, що вам до душі. Фізичні вправи, крім розслаблення м’язів, запускають відповідь релаксації у вашому організмі, що сприяє заспокоєнню, поліпшенню настрою і позбавлення від стресу.

Керована візуалізація. Візуалізація допомагає послабити ваш стрес. Справа в тому, що ви візуалізуєте постійно, в тій чи іншій формі, і, мабуть, звичайні люди набагато частіше візуалізують, просто уявляють, негативний результат ситуації. Вам слід робити щось зовсім інше.

Уявляйте себе в тихій приємній обстановці, яка дозволяє Вам відчути спокій і розслабитися. Намагайтеся при цьому візуалізувати дуже детально.

Тривала практика візуалізації допоможе вам входити в стан спокою і розслаблення в будь-який час і у будь-якому місці. Ви зможете послабити напругу і знизити рівень стресу перед «картинкою» неприємної ситуації, яка в інших умовах викликала б у вас найбільш негативні емоції, пов’язані зі стресом.

 Музика. Зняття напруги через музичну терапію – цілком звичайне для більшості людей явище. Однак не кожна музика веде до заспокоєння. Вам слід вибрати саме таку музику, яка приємна особисто вам, оскільки кожен з нас по-різному реагує на той чи інший тип музики. Те, що може приносити задоволення одній людині, може дратувати іншу. Прослуховування заспокійливої музики збільшує глибину дихання і виробництво серотоніну – гормону радості. Увімкніть приємну Вам музику і насолоджуйтесь її прослуховуванням. Якщо ваша музика може перешкодити іншим людям, просто слухайте музику на плеєрі, використовуючи навушники.

Глибоке дихання. Ви коли-небудь помічали, що відбувається з ваши диханням, коли ви знаходитесь в стресовій ситуації? Ваше дихання стає дрібним і частим. Щоб бути більш спокійним, і послабити стрес, вам слід навчитися техніці глибокого дихання. Глибоке дихання, крім ослаблення стресу й напруги у вашому повсякденному житті, має масу інших переваг, зокрема, для вашого здоров’я. Воно дозволить вам підтримувати здоров’я тіла, а також спокій і ясність розуму. Якість і глибина дихання відіграє важливу роль у боротьбі зі стресом і в підтримці гарного фізичного здоров’я. Практикуючи прості дихальні вправи, ви зможете знизити рівень стресу і підняти настрій за дуже короткий час.

Ароматерапія. Багато ефірних масел, есенцій або рослин відомі своїми якостями зняття стресу. Лаванда викликає почуття спокою і розслаблення, герань знижує рівень стресу. Ви можете використовувати ефірні масла для зниження рівня стресу на роботі, або ж, під час медитації – це подвоїть позитивний ефект. Ефірні олії, які використовуються в ароматерапії, можна просто вдихати, додавати до води, приймаючи ванну, в масажне масло, використовувати, як парфуми або освіжувач повітря. Коштують вони не дуже дорого, але їх позитивні якості в будь-якому випадку переважать ціну, яку ви за них заплатите.

Самонавіювання . Це ще один з найдієвіших інструментів управління стресом. Під час самонавіювання ви впроваджуєте в свою підсвідомість позитивні установки, або ж просто афірмації, серед яких можуть бути настрої на заспокоєння, розслаблення або впевненість в собі. Ви можете робити це самостійно, в будь-який час і в будь-якому місці. Самонавіювання сприяє зменшенню гормонів стресу і може бути дуже ефективним інструментом щодо зниження рівня стресу, контролю тривоги і депресії. Також, за допомогою самонавіювання ви можете домагатися позитивних змін в образі вашого життя.

Гумор. Сміх є одним з найбільш ефективних методів зниження рівня стресу і тривожності. Ефект гумору може бути просто дивовижним. Коли ви смієтеся, у вашому організмі знижується рівень гормонів стресу, таких як кортизол, збільшується рівень ендорфіну і зміцнюється ваша імунна система. Також, збільшується споживання кисню, стимулюється серце, легені та кровообіг. Під час сильного сміху навіть тренуються м’язи живота, і полегшується біль. Гумор також має деякі психологічні вигоди: він дозволяє вам бачити в речах щось хороше, комічне. У вашій голові з’являється більше позитивних думок, підвищується почуття задоволення, і підвищується настрій. Крім того, люди сильніше тягнуться до позитивних людей.

Прислухайтеся до цих рекомендацій, і постарайтеся застосовувати їх в своєму власному житті, це зробить вас більш стійким до стресових ситуацій, і, що цілком природно, поліпшить якість вашого життя.

Способи боротьби зі стресом.

Давайте  поексперементуємо в плані пошуку оптимальних методів подолання стресів. Напишіть, будь-які методи зняття стресів, якими Ви звично користуєтесь в своему житті (не менше 12):

1. вилити  душу подрузі або другу

2. віднестися з гумором

3. порада компетентної людини

4. поїсти

5. поспати

6. почитати цікаву книгу

7. погуляти в парку

8. потанцювати

9. …

10. …

11.  …

12…..

 

ЯК НАЙКРАЩЕ ЗАПАМ’ЯТОВУВАТИ МАТЕРІАЛ

Пропонуємо кілька прийомів, за допомо­гою яких можна краще запам’ятати на­вчальний матеріал.

 1. Магічна сімка.

Ви ніколи не замислювалися, чому в давнину число «сім» було популярним і оточеним таємничім ореолом. Чому, скажімо, перш ніж відрізати, треба сім разів відміряти і чому саме «семеро одного не чекають». А ще було сім давньогрецьких мудреців, «сім чудес світу». Та й семиденний тиждень на­вряд чи випадковий…

Психологи розкрили секрет «магічної сімки». Виявляється, такий у середньому обсяг нашої пам’яті.

За умови одночасного сприймання вона здатна утримати і потім відтворити в се­редньому сім об’єктів. Причому сім літер за­пам’ятовується не легше, ніж сім слів і навіть сім фраз. Тому, якщо обсяг матеріа­лу, котрий треба запам’ятати, дуже вели­кий, краще поділити його на змістові урив­ки, прагнучи, щоб їх було не більше семи. Ще один висновок з цього правила: змістовні частини матеріалу треба збільшувати і узагальнювати, передаючи головну думку однією фразою.

Адже для запам’ятовування одного ре­чення, однієї думки, в якій міститься зміст двосторінкового тексту, потрібний по­рівняно однаковий обсяг пам’ять Ось що, писав з цього приводу американський психолог Міллер, який відкрив це явище: «Це схоже на те, коли б вам довелося носи­ти ваші гроші в гаманці, який може вмісти­ти тільки сім монет. Гаманцеві байдуже, чи будуть ці монети пенсами чи срібними доларами».

 1. Шукайте зв’язки

Любителі детективів знають, що досвід­чений сищик не поспішає одягати наруч­ники на рядового члена банди. Значно важливіше виявити зв’язки злочинця, ви­явити ватажків. Іншими словами, серед другорядного треба виявити найголовніше. Через те не слід поспішати щоб там не було запам’ятати складний текст, не розібрав­шись в його внутрішніх зв’язках, не зрозу­мівши хід міркувань автора.

У матеріалі можуть бути такі зв’язки:

а) змістові: текст, в якому одна думка логічно визначає іншу, що йде за нею, за­пам’ятовується порівняно легко. Через те з самого початку постарайтеся зрозуміти зміст тексту, побачити логічні зв’язки між абзацами, параграфами та розділами;

б) структурні: психологічні експери­менти показали, що під час запам’ятову­вання логічно не пов’язаних між собою слів (термінів, іноземних слів) важливе значен­ня має їх розміщення на аркуші, об’єднан­ня в групи (наприклад цифру у номері телефону) і навіть у якісь фігури. Підкреслюй­те, обводьте потрібне, робіть скорочення, групуйте слова, які починаються з однієї літери.

 1. Використовуйте асоціації.

Прийоми довільного запам’ятову­вання можна поділити на дві групи:

а) побудовані на виявленні внутрішніх зв’язків, які є в матеріалі, що запам’ято­вується;

б) побудовані на внесенні ззовні в мате­ріал,   що   запам’ятовується  штучних зв’язків.

Останні називають мнемонічними і за­стосовують тоді, коли важко виявити внут­рішню структуру матеріалу. Розглянемо два мнемонічні прийоми: локальної при­в’язки і словесних посередників. Метод ло­кальної прив’язки, або «метод місць», полягає в побудові для кількох об’єктів, що запам’я­товуються, другого ряду – опорного, який складається з добре знайомих об’єктів або таких, що легко запа­м’ятовуються. По­слідовність об’єктів в опорному ряду органі­зована так, що жорст­ко визначено порядок їх переліку. На прак­тиці таким опорним рядом може бути по­слідовність кімнат у квартирі, будинків на вулиці тощо. Людина спочатку заучує опорний ряд, а потім ви­користовує його елементи, щоб зіставити з ними елементи ряду, який треба запам’я­тати.

Такий спосіб полегшення запам’ятову­вання давній — йому понад дві тисячі років; є навіть легенда про те, як він виник. Одного разу поет Сімонід був у гостях. Рап­том його викликали, у невідкладній справі. Як тільки він вийшов за поріг будинку, стався потужний підземний поштовх, будинок, де він щойно банкетув, розвалився, і всі гості виявилися похованими під уламками. Родичі не могли розпізнати нікого із загиблих. Тоді Сімонід подумки уявив план приміщення, де приходив бан­кет. Відразу в його пам’яті ожила картина, він згадав, де хто сидів, і вказав, які остан­ки кому належали. Відомо, що згодом систему локальної прив’язки використовува­ли Цицерон. Джордано Бруно та багато інших видатних людей.

Отже, якщо в матеріалі, що завчається, мало внутрішніх зв’язків — подивіться на­вколо. Уявивши в пам’яті обстановку, в якій ви вчили матеріал, ви пригадаєте його, тому що одержані враження мають влас­тивість відновлювати одне одного.

 1. Як повторювати?

Що краще – ще раз прочитати текст, чи спробувати переказати його своїми слова­ми?

В одному експерименті, присвяченому вивченню пам’яті, студентів поділити на чотири групи. У першій уривок тексту чи­тали двічі і двічі переказували, у чет­вертій – тільки раз і тричі переказали.

Зміст тексту найкраще запам’ятали сту­денти четвертої групи, найгірше – пер­шої.

Отже, переказ тексту своїми словами сприяє кращому його запам’ятовуванню, ніж багаторазове читання, оскільки це ак­тивна організована робота. Взагалі, будь-яка аналітична робота з текстом сприяє кращому його запам’ятовуванню. Це може бути перекомпонування матеріалу, знаход­ження парадоксальних формулювань для нього, залучення контрастного фону чи матеріалу тощо.

Групи доповідають, коментують, по­рівнюють з наступним висновком: «Вели­кий текст потрібно розробити не більше ніж на сім частин, пов’язати їх між собою, виділити опори (слова і думки, що стоять за ними) і завчити їх, повторюючи за наве­деною схемою».

 

ЯК КРАЩЕ ПІДГОТУВАТИСЯ ДО ТЕСТУВАННЯ

 

 1. Приберіть усе зай­ве і те, що відволікає вашу увагу від безпосе­редньої мети—підготов­ки до іспиту. Заховайте від себе книжки, диски, те­лепрограму, відключить телефон. Суворо скажіть собі: з 9-ої до 12-ої дня я повинен вивчити стільки-то.
 2. Почніть вчити з важких, незрозумілих тем, а легкі залишайте під кінець. Якщо складну тему відкладати на потім, вона висітиме, якдамоклів меч, ре даючи вам спокою. В результаті якість запам’­ятовування тем, які дають­ся складно, різко знижуєть­ся, якщо не зводиться до нуля. Виникає це тому, що ви намагаєтесь відкласти нерадісний момент.
 3. Справжня мати на­вчання — не повторювання, а використання.

Не тримайте знання в собі, як в сейфі. Поділіться ними з дзеркалом, улюбленим собакою, батьками чи друзями. Можете час від часу робити репетицію іспиту: зробіть невеликі картки з номерами білетів, витягайте їх і відповідай­те. Відповідайте вдумливо і серйозно, бо добра репе­тиція, — запорука успіш­ної вистави.

4.Запам’ятовувати матеріал треба осмисле­но, а не механічно. Не

зубріть —це довго і дає ус­кладнення: варто пере­хвилюватися, забути хоч одне слово, як текст, вив­чений таким способом, зітреться. Краще двічі прочитаний та переказа­ний, ніж п’ять разів прочи­таний без переказу. Вста­новіть   логічну   послідовність. Розбийте матеріал на смислові частини та знайдіть в кожній клю­чову фразу.

5. Чергуйте розумо­ву діяльність з фізич­ною. Не доводьте себе до повного знесилення й упа­ду сил пізнанням науки. Не забувайте, що відпочинок теж необхідний. Не за­боронена корисна праця на благо сім’ї: помийте підлогу, сходіть до мага­зину.

6.Почніть вчити ма­теріал зранку, поки «свіжа» голова. Займа­тися в останню ніч чи добре виспатися – справа індивідуальна. Але, як відомо, перед смертю не надихаєшся, а у людини, яка виспалась, голова працює краще, ніж у того, хто не виспався.