22 березня – Міжнародний День Води. ЩО ТАКЕ ВОДА?

22 березня у всьому світі відзначають Міжнародний день води. Резолюцію про святкування Міжнародного дня води прийнято на 47 сесії Генеральної асамблеї Організації Об’єднаних Націй у листопаді 1992 року. У 2000 році ООН прийняла Декларацію тисячоліття ООН та розробила спеціальну Програму дій на ХХІ століття, яка дала б змогу забезпечити кожного жителя нашої планети чистою питною водою.

1. ЩО ТАКЕ ВОДА?

Вода – найпоширеніша і найбільш незвичайна речовина на нашій планеті. Вона має унікальні хімічні й фізичні властивості, які відіграють надзвичайну роль у підтримці життя на Землі. Вода може існувати у трьох агрегатних станах – твердому, рідкому та газоподібному. Перехід з одного стану в інший залежить від температури й тиску повітря.

ПОРТРЕТ МОЛЕКУЛИ

Молекула води складається з одного атому Оксигену і двох атомів Гідрогену. Атоми Гідрогену мають позитивний електричний заряд, а атом Оксигену негативний. Через це виникає притягання атомів, що називається водневим зв’язком.

ГНУЧКИЙ ЕЛЕМЕНТ

Земля – єдина планета в Сонячній системі, де вода може існувати в трьох станах. З підвищенням температури молекула води починає рухатися швидше. У черзі послідовних перетворень цей універсальний елемент природи проходить три стадії: лід перетворюється на воду, а вода – на пару. У процесі перетворень вода переносить із собою хімічні елементи із ґрунту в рослини, із суші в океани, з атмосфери на землю.

ТВЕРДА ВОДА

Зв’язки між молекулами води такі сильні, що утворюється тверда кристалічна ґратка й формується лід. Молекули збираються разом у формі добре знайомого шестикутного кристалу. Лід при нормальному тиску існує тільки за температури 0?С і нижчої та має меншу густину, ніж вода.

РІДКА ВОДА

При нормальних температурах зв’язки між молекулами слабшають, і вони починають рухатися швидше. Вода стає рідиною, найбільш характерна особливість якої – плинність (текучість).

ГАЗОПОДІБНА ВОДА

При високих температурах молекули води починають швидко переміщуватися, більшість водневих зв’язків рвуться й вода перетворюється на пару. Усупереч загальноприйнятій думці, вона невидима. Та “пара”, що виривається з киплячого чайника, – це насправді безліч дрібних крапельок води.

ЛІТАЮЧІ ВОДОЙМИ

Випаровуючись із поверхні Землі вода конденсується в атмосфері, тобто переходить із пароподібного стану в рідкий або кристалічний. Так утворюються хмари. Вони складаються зі скупчених дрібних краплинок води або кристалічного льоду й рухаються в атмосфері на різній висоті. Ці “шарувато-купчасті” хмари не проллються дощем.

ВИСЯЧІ БУРУЛЬКИ

Краплинки води, що утворюються при таненні снігу або льоду, знову перетворюються на лід у вигляді бурульки, коли температура повітря опускається нижче 0?С. Бурулька поступово стає товщею й довшою, здебільшого довшою, тому що вода продовжує стікати вниз по її поверхні й замерзає на кінчику. Ці є зими Ви могли побачити бурульки довжиною навіть до кількох метрів.

ЛЕТИМО СТРІМКО ВГОРУ.

Під час кипіння води бульбашки повітря стрімко піднімаються вгору. Температура за якої починається кипіння, залежить від атмосферного тиску. На висоті вода закипає при більш низьких температурах.

КАПІТОШКА – КРАП, КРАП, КРАП…

Крапля води має кулясту форму, тому що молекули на її поверхні тримаються одна за одну міцніше, ніж молекули під ними. Виникає так званий поверхневий натяг. Він і допомагає краплі набути форму кулі.

БЛАКИТНА ПЛАНЕТА

Землю часто називають блакитною планетою саме внаслідок значних запасів води, що перебуває тут у твердому, рідкому й газоподібному станах. Постійно перемішуючись вода послідовно переходить із одного стану в інший. Цей нескінчений ряд перетворень називається кругообігом води в природі. Найбільший обсяг її, близько 90% усіх запасів на Землі, зосереджено у гідросфері. До неї входять океани, моря та інші великі водні об’єкти, зокрема такі, як озера й річки. Друге місце за запасами води посідає кріосфера. Це шапки полярних льодів, льодовики та сталий сніговий покрив. Воду також можна виявити в літосфері, тобто у верхніх шарах земної кори. Невелика кількість її присутня в атмосфері у вигляді хмар. Що складаються з водяної пари, дрібних краплинок або кристаликів льоду.

ЗАМКНУТЕ КОЛО

Нескінченний процес кругообігу води призводить у дію Сонце. Цей глобальний процес здійснюється в замкнутому циклі, тому загальна кількість води на планеті відносно постійна. Вода з’єднує між собою різні компоненти природи, перетворюючи їх на єдину географічну систему. Збалансованість цього процесу – необхідна умова здоров’я планети Земля. Вода на Землі відіграє ту ж роль, що й кров в організмі людини, і не випадково структура річкової мережі дуже схожа на структуру кровоносної системи людини.